Klika słów o dostępnych modelach drukarek

Na rynku można już spotkać różne modele drukarek 3D. Do przykładowych należy Cube. Jest to niewielka drukarka przestrzenna, stosowana w domach. Pozwala ona tworzyć przedmioty o maksymalnej długości boku 14cm. Po jednorazowym napełnieniu, można wydrukować na niej ponad 10 przedmiotów, takich jak na przykład obudowa do smartfona. Kolejną pozycją jest Replicator. Jest to średniej wielkości drukarka domowa do zastosowań 3D. Za jej pomocą można stworzyć przedmioty o wielkości niemal 30cm x 15cm x15cm. Jej rozdzielczość dochodzi nawet do 0,1mm. Jedno naładowanie tej drukarki 3D pozwala na wydrukowanie przedmiotów ważących łącznie 1kg.

Dlaczego jednak tak mało osób decyduje się na kupno własnej drukarki przestrzennej ?

Pierwszym powodem bez wątpienia jest cena tego urządzenia. Wartość tych urządzeń przeznaczonych do użytku domowego zaczyna się od progu około 2000zl i sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kolejnym powodem, z którego odkładamy ten zakup jest cena materiałów, z których korzysta nasza drukarka do wydruku przedmiotów. Oczywiście w zależności od materiału, który chcemy zakupić ceny będą się wahać, jednak nie są one niższe nią około 60zł za jeden kilogram materiału. Kolejną przyczyną jest fakt, że technologia FFF, czyli ta przeznaczona do użytku domowego, jest najmniej dokładną metodą. Firmy produkujące drukarki 3D dokładają wszelkich starań, by jakość wydruków była jak najlepsza, jednak nadal pozostawiają one wiele do życzenia. Najlepszą technologią bez wątpienia jest technologia SLS, jednak ze względu na rozmiary oraz cenę eksploatacji jest ona wykorzystywana jedynie w przemyśle.

Jak to wygląda w domu?

Kolejną ważną uwagą na liście jest umiejętność projektowania. Nie każdy jest wykwalifikowanym grafikiem, a projektowanie przedmiotów w 3D jest znacznie trudniejsze niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Również przydatność tych przedmiotów nie jest taka o jakiej byśmy marzyli. Gotowe projekty, lub nawet te, które zaprojektujemy sami, nie mogą być drukowane z mnogiej ilości materiałów, jak również mamy do wyboru jedynie kilka rodzajów, które są obsługiwane przez drukarki 3D. Biorąc pod uwagę praktyczność, w niewielu przypadkach plastikowy wazon będzie lepszym rozwiązaniem niż kryształowy. Jako kolejną pozycję, warto przybliżyć również czas wydruku przedmiotów za pomocą drukarki przestrzennej. Nie jest on liczony w sekundach, czy minutach, ale w godzinach.

A jak to się ma do zdrowia?

Na sam koniec kilka słów o bezpieczeństwie. Urządzenia te wykorzystują najczęściej włókno z tworzywa sztucznego. Cały proces polega na stapianiu materiału w bardzo wysokiej temperaturze, dlatego należy zawsze pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, w którym odbywa się drukowanie. Jednak w niedługim czasie wszelkie niedogodności powinny zostać wyeliminowane, a na rynku pojawiać się będą coraz lepszej jakości drukarki przestrzenne.