Robienie zdjęć na pierwszy rzut oka wydaje się rzeczą banalnie prostą. Jednak jak w większości przypadków jest to tylko złudzenie. Cytując genialnego fotografa Ansela Adamsa „12 dobrych zdjęć w roku to dobry zbiór”.

W Internecie można natknąć się na wielu zwolenników nieobrobionych zdjęć. Nie uznają oni żadnych upiększeń. Jednak większa część społeczeństwa ulega modzie na poprawianie tego czy owego. Obrobione zdjęcia widujemy przecież na co dzień w kolorowych magazynach, na plakatach czy billboardach. Coraz częściej ludzie poprawiają swoje własne zdjęcia dodawane do portali społecznościowych. Jak więc obrabiać zdjęcia , aby wyglądały dobrze ?

Podstawową obróbkę można przeprowadzić niemal w każdym edytorze zdjęć jaki mamy pod ręką. Pierwszą zasadą podczas poprawiania fotografii jest wyprostowanie jej. Wiele osób ma problem z trzymaniem aparatu prosto i nasze zdjęcie jest nieco przechylone. Warto je wyprostować patrząc na linię horyzontu, drzewa, lub inne obiekty, które zazwyczaj powinny być idealnie proste.

Kolejnym elementem, który można poprawić jest kolorystyka naszej fotografii. Czasem zdarza się, że nasze zdjęcie wyjdzie nienaturalnie żółte, albo zbyt niebieskie. Warto wtedy poprawić wizerunek naszej fotografii, dla samego komfortu oglądania.  Innymi elementami, na które warto zwrócić uwagę przy obróbce to jasność, kontrast i nasycenie kolorów. W każdym programie, który nadaje się do obrabiania zdjęć znajdziemy potrzebne do tego narzędzia.

Ostatnim elementem poprawy zdjęcia powinno być wyostrzenie. Jednak ważne jest to, żeby robić to na samym końcu. Wszelkie zmiany wielkości fotografii powinny zostać wykonane przed ostatecznym wyostrzeniem zdjęcia.