Centralne miejsce we współczesnej poligrafii zajmuje produkcja wyrobów drukarskich. Istnieją rozmaite metody drukowania, których wybór zależy od tego, jakie zadanie ma zostać rozwiązane za pomocą materiałów drukowanych. Akcesoria z nadrukiem produkowane są w masowych ilościach, również przy użyciu nowoczesnych metod przenoszenia obrazu za pomocą druku.

Każda technika poligraficzna jest reprezentowana przez różnorodne technologie i wiele z nich nie wymagają tradycyjnego stosowania form drukarskich, ale są realizowane przez najnowsze technologie bez ich użycia. Dlatego chcemy zwrócić uwagę państwa na najbardziej popularne metody drukowania i prezentujemy je w telegraficznym skrócie dla zobrazowania całokształtu zagadnienia, tak by poszukujący wiedzy mogli znaleźć wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu.

1. Druk offsetowy to sposób drukowania, w którym farba najpierw trafia na pośredni cylinder pokryty gumą, a dopiero potem przenosi się na papier.
2. Sitodruk – sposób drukowania, w którym formą drukarską i głównym narzędziem jest szablon wykonany metoda fotograficzna na przepuszczalnym materiale.
3. Druk cyfrowy – metoda, w której nadruk uzyskuje się poprzez zastosowanie zmiennej formy drukowanej, przy czym jest całkowicie sterowany z komputera osobistego.
4. Druk tzw. wysoki – do realizacji stosuje się formę drukową, na której elementy spacji znajdują się poniżej drukowanych.
5. Płaski druk offsetowy – sposób, w którym elementy drukowane i puste są umieszczone na tej samej płaszczyźnie formy drukowej.
6. Głęboki druk offsetowy – metoda, w której farba jest przenoszona z elementów drukowanych na materiał za pomocą cylindra offsetowego.
7. Druk tamponowy – obraz jest nakładany za pomocą specjalnych tamponów.

W ostatnim czasie poligrafia rozwija się intensywnie poprzez wdrażanie technik druku cyfrowego na wszystkich etapach produkcji. Jednocześnie bardzo duży nacisk kładzie się na tworzenie hybrydowych systemów drukowania, które są kombinacją kilku technik. Kombinacja najnowszych osiągnięć pozwala zwiększyć wydajność i rentowność przedsięwzięć, co w lepszy sposób wpływa na koszt i jakość otrzymywanych towarów.