Co to jest druk przestrzenny?

Na przestrzeni lat drukarki 3D stały się bardziej przystępne. Chyba każdy człowiek słyszał w swoim życiu o druku przestrzennym, ale czy każdy jest w stanie określić czym on jest i jak działa ? Na te pytania warto znać odpowiedzi, choćby dlatego żeby idąca wciąż naprzód technologia nie zaskakiwała nas aż tak bardzo. Eksperci twierdzą, iż na przełomie kilku, kilkunastu następnych lat będzie to technologia tak popularna, że w większości domów będzie stała drukarka 3D,a ludzie będą z niej powszechnie korzystać tak jak teraz korzystamy z mikrofalówek czy ekspresów do kawy.

Do czego to służy?

Druk 3D jest obecnie wykorzystywany do produkcji wielu rzeczy. Jest to szeroki zakres obejmujący prototypy części do maszyn w branżach przemysłowych, lotniczych czy motoryzacyjnych, implanty w medycynie i chirurgii, a nawet przedmioty codziennego użytku.  Jednak należy obalić powszechnie panujący mit, ze drukarka ta jest w stanie stworzyć przedmiot, tak jak było to przedstawione w popularnym filmie. Niestety, drukarki przestrzenne nie są w stanie stworzyć przedmiotu na żądanie. Jest możliwe drukowanie przedmiotów z plastiku, ceramiki lub metalu, jednak pomieszanie kilku różnych materiałów jeszcze nie jest tym na co pozwala obecna technologia.

Jak to się odbywa?

A więc na czym polega drukowanie przestrzenne i jak się to odbywa ? Drukarki 3D drukują projekt wypuszczony z komputera, używając dostępnych i obsługiwanych przez siebie wyżej wymienionych materiałów. Drukowanie polega na tworzeniu i nakładaniu warstwy materiału o określonej z góry grubości na stole drukarki. Gdy cała warstwa zostanie ukończona, drukarka zaczyna kłaść następną i tak w kółko do uzyskania efektu końcowego. Projekt, który zostaje przygotowany a następnie przeznaczony do druku jest tworzony w odpowiednim programie graficznym i zapisywany w odpowiadającym mu formacie. Dla druku 3D jest nim STL.  Zasada działania drukarek 3D jest prosta. Do stworzenia pierwszego wydruku potrzebujemy jedynie programu do projektowania przestrzennego (można też skorzystać z gotowych plików w formacie STL), drukarki 3D z niezbędnym oprogramowaniem, oraz fi lamentu, czyli materiału, z którego powstanie nasz przedmiot.

Branża przemysłowa używa tej technologii już od ponad 20 lat. Wykonuje prototypy maszyn i urządzeń na potrzeby testów. Jednak dla większości ludzi technologia ta pozostawała nieznana, aż do niedawna.