Technologia druku przestrzennego zyskała wielu zwolenników. Jednak, przynajmniej w najbliższych latach, z pewnością nie zastąpi tradycyjnych linii produkcyjnych. Drukarki 3D nie są w stanie wydrukować nawet najprostszych przedmiotów codziennego użytku, jeśli takowe składają się z dwóch lub więcej rodzajów materiału.  Nie jesteśmy na razie w stanie stworzyć szczotki do włosów czy maszynki do golenia.  Jednak na pewno technologia ta sprawdzi się wszędzie tam, gdzie będzie potrzebna unikatowość lub personalizacja projektu.

Popularność technologii

Technologia te wchodząc na rynek światowy pociągnęła za sobą wiele nowych i niezwykle dochodowych biznesów. Zyskują one na popularności właśnie za sprawą obecności techniki druku przestrzennego. Bez wątpienia największą popularnością związaną z powyższą technologią jest serwis internetowy pozwalający na projektowanie, drukowanie i sprzedawanie produktów wydrukowanych w technice 3D. Równie popularne stały się teraz serwisy internetowe umożliwiające wyszukiwanie  projektów do druku, sprzętu i materiałów. Na tym przykładzie widać wyraźnie, że technika druku przestrzennego pozwoliła na wyodrębnienie zupełnie nowej gałęzi segmentu rynkowego. Nie ma tu znaczenia odległość geograficzna pomiędzy projektantem czy producentem drukarek. Dzięki serwisom tego rodzaju, każdy kto tylko zechce, może wgrać swój projekt, wydrukować go, a następnie sprzedawać na całym świecie. Dystrybucja jest podobna jak znane wszystkim doskonale Allegro czy Ebay, jednak różnicą jest możliwość sprzedaży własnych przedmiotów. Co więcej, nie ma też trudności z transportem czy dostawą, bowiem każdy zamawiający może wydrukować zamówiony przedmiot we własnym kraju, lub nawet mieście. Pozbywa się w ten sposób wszystkich obciążeń finansowych.

Zastosowanie drukarek przestrzennych w innych dziedzinach życia

Jednak nowa gałąź biznesu nie jest jedyną branżą, która skorzystała na wdrożeniu w życie technologii druku przestrzennego. Drukarki 3D bardzo pomagają również w medycynie. To co kiedyś było niemożliwe obecnie, dzięki tej technologii jest rzeczą naturalną. Kiedyś były to kosztowne zabiegi, wymagające sporo pracy i wydajności, na szczęście rozwój technologiczny pozwala zminimalizować koszty i czasochłonność pracy. Kolejną gałęzią przemysłu w jakiej sprawdza się druk 3D jest aranżacja mieszkań, budownictwo czy dekoratorstwo wnętrz. Wiele przedmiotów wykonanych z jednorodnego materiału jest naprawdę genialnym zamiennikiem dla wielu przedmiotów, które funkcjonowały przez lata.  Podsumowując technologia druku przestrzennego jest przyszłością, realizowaną każdego dnia. Coraz to nowe informacje o kolejnych nowościach z tej dziedziny unowocześniają i optymalizują efekty wielu prac.