Dzięki powszechności i coraz większym możliwościom jakie daje druk 3D mamy możliwość tworzenia obiektów, które wcześniej były niedostępne, albo nie możliwe do stworzenia w jakości jakiej oferują dzisiejsze realia druku 3D. Coraz większe zainteresowanie ze strony naukowców i przedsiębiorców widać w dziedzinie medycyny, ponieważ dzięki temu jest możliwość stworzenia rzeczy, które polepszają jakość życia, a nawet ratują życie wielu ludziom.

Oto aspekty w jakich druk 3D jest tak pożądany w dziedzinie medycyny:

  • Planowanie zabiegów – modele narządów ludzkich pomagają lekarzom w dokładnym zaplanowaniu skomplikowanych i trudnych operacji i zabiegów. Dzięki takim modelom lekarze przez operacją mogą przeprowadzić tzw. „Próbny zabieg”, który odwzorowuje realistyczne problemy.
  • Medycyna estetyczna – jednym z najbardziej popularnych elementów wykorzystywanych w medycynie estetycznej są implanty zębów tworzone za pomocą druku 3D. Takie rozwiązanie jest o wiele dokładniejsze i szybsze niż tradycyjne metody.
  • Transplantacja – będzie to prawdziwy przełom w medycynie, ponieważ naukowcy ciągle planują zastosowanie technologii 3D w drukowaniu narządów ludzkich.

Druk 3D jest także wykorzystywany w leczeniu raka, tworzeniu organów, części zamienne serca, druk skóry, druk naczyń krwionośnych i tkanek serca, druk komórek macierzystych, druk implantów, druk protez i rekonstrukcja twarzy.