Druk 3D ma wiele zastosowań i ciągle poszerza swoje horyzonty. Wykorzystanie tej technologii można znaleźć w budownictwie, medycynie, projektowaniu, a kończąc na stosowaniu go w użytku codziennym np. zabawki czy inne gadżety, a oto niektóre z nich:

  • Architektura – dzięki technologii druku 3D wykonywane są makiety architektoniczne, które SA niezwykle dokładne i pokazują każdy detal. Jest to dużo tańsze i o wiele szybsze rozwiązanie niż tradycyjne metody, która jest wykonywana ręcznie.
  • Edukacja i nauka – druk 3D daje ogromne możliwości w edukacji. Oto kilka zastosowań druku 3D w edukacji: matematyka (drukowanie wykresów, modelowanie parametryczne), plastyka (drukowanie biżuterii, wzorów i pomników), ekonomia (sprzedaż), biologia(bardzo szerokie zastosowanie w drukowania szkieletów, modeli komórek i innych organów), oraz wiele innych zastopsowań.
  • Medycyna – dzięki drukowi 3D w medycynie powstał ogromny postęp. Oto kilka zastosowań: protezy, implanty, kości, rekonstrukcje twarzy, implanty zębów, komórki macierzyste, skóra, organy, walka z rakiem oraz wiele innych zastosowań,
  • Prototypowanie pozwala na zaprezentowanie i przedstawienie produktu lub projektu we wczesnym etapie. Prototypowanie pozwala na ocenę projektu nie tylko pod względem wyglądu czy funkcjonalności, ale również pod względem jakości. To rozwiązanie idealnie nadaje się do produkcji niskonakładowej.
  • Przemysł samochodowy – druk 3D jest w niektórych firmach normą w tej branży. Elementy takie jak: lusterka, elementy wykorzystywane w ulepszeniu aerodynamiki czy np. spojlery są tworzone metodą druku 3D.
  • Moda – dla niektórych może wydawać się to śmieszne, ale druk 3D jest bardzo popularną ozdobą, która można spotkać na wielu największych wybiegach.